Placówka Opiekuńczo Wychowawcza "Słoneczny Dom" w Radomiu

sekretariat@slonecznydom.radom.pl
ul. Dzierzkowska 9 26-600 Radom

Dom Usamodzielnienia

Dom Usamodzielnienia (uruchomiony w listopadzie 2008r.) zlokalizowane jest  w piętrowym, wolnostojącym, ogrodzonym budynku  przy  ul. Wydmowej 19. Wokół budynku znajduje się niewielka działka. Młodzież mieszka w pokojach 2-3 osobowych (dziewczęta na poddaszu, chłopcy na piętrze). Na parterze znajduje się przestronna kuchnia ( z pełnym wyposażeniem), jadalnia z dużym stołem (do wspólnych posiłków), salon.

W mieszkaniu mieszka 14 wychowanków ze „Słonecznego Domu” w wieku od 14 do 25 lat, a opiekę pedagogiczną sprawuje 6 wychowawców i 1 osoba do pomocy przy pracach gospodarczo – porządkowych. Młodzież pod okiem swoich opiekunów samodzielnie robi zakupy, przyrządza posiłki, sprząta, dba o ogród itp.

Głównym celem jego funkcjonowania jest wszechstronne przygotowanie wychowanków do samodzielnego, dorosłego życia. Placówkę mają opuszczać młodzi ludzie nie bojący się podejmowania decyzji dotyczących siebie samych i swoich najbliższych oraz konsekwencji tych decyzji. Powinni umieć ocenić swoją wartość  i  bez większych obaw rozpocząć życie na własny rachunek.

Zasadą funkcjonowania Mieszkania usamodzielnienia jest stosowanie metody „minimalnej interwencji” mającej na celu przygotowanie każdego wychowanka  do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Podczas uroczystości 10 – lecia podopieczni mieli okazję podzielić się doświadczeniami z mieszkania na Wydmowej z zaproszonymi gośćmi. Były przemówienia, życzenia przepyszny tort, podziękowania dla kadry oraz PREZENTY!!!